Przygotowujemy się do nowej ery, w której dzięki wykorzystaniu Big Data będziemy mogli poprawić jakość życia ludzi, oferując im lepsze usługi i wspierając wzrost gospodarczy

Lluis Sanz Marco, Dyrektor Informacji w Miejskim Instytucie Informacji Barcelony

Barcelona wszechwiedząca

TAGI: Zainspirowani pracownicy, Optymalizacja działania, Zaangażowani klienci

Barcelona, serce pięciomilionowej metropolii, zawsze dumna ze swoich wspaniałych tradycji, spektakularnie przeobraża się w jedno z najnowocześniejszych europejskich miast. Nowa, cyfrowa Barcelona obserwuje wszystko i wszystkich. Nowa, cyfrowa Barcelona zbiera dane, analizuje je i dzieli się nimi. Nowa, cyfrowa Barcelona zrobiła ogromny krok w stronę cyfrowej rewolucji.

Siła innowacji oparta na tradycji

Mieszkańcy Barcelony chcą prowadzić wygodne i bezpieczne życie wśród otaczających ich cudownych zabytków, zaś turyści, których rocznie przyjeżdża tu 7 milionów, pragną mieć jeszcze więcej atrakcji. Każdy chce mieć dostęp do informacji i usług - natychmiast i z dowolnego urządzenia.

Pracownicy miejskiej administracji (ok. 40 tys. osób) muszą znać te potrzeby, aby sprawnie realizować swoje zadania. Przecież miasto powinno spełniać oczekiwania wszystkich zainteresowanych – nawet te wzajemnie sprzeczne. Stopień trudności: wysoki. Zadanie: z pozoru niemożliwe.

W epoce poprzedzającej cyfrową rewolucję pracownicy ratusza ręcznie łączyli odrębne dane, mozolnie tworząc obraz usług miejskich, w tym tak ważnych jak działanie transportu czy służb ratowniczych. Tempo pracy było wolne, koszty wysokie, a mieszkańcy niezadowoleni. Istniejąca infrastruktura IT nie była wystarczająco elastyczna i skalowalna, aby podołać gromadzeniu i przetwarzaniu dużych ilości danych ustrukturyzowanych i nieustrukturyzowanych. Urzędnicy nie mieli jak wykorzystać danych z mediów społecznościowych, logów z serwisów miejskich czy aplikacji mobilnych. To musiało się zmienić.

Ratusz bez tajemnic

Potrzebne było rozwiązanie Big Data, które podniesie wydajność urzędników i pozwoli na zbieranie i przetwarzanie wszystkich rodzajów danych. Wprowadzono Open Data, które gromadzi wszystkie publiczne informacje z systemów ratusza w chmurze Microsoft Azure.

Mieszkańcy mają teraz łatwy dostęp do informacji jak mapy, szczegóły dotyczące instytucji publicznych, populacja, kalendarz wydarzeń, gospodarka, biznes, wyniki wyborów itd. Co więcej, sami mogą tworzyć nowe aplikacje mobilne czy serwisy online dzięki udostępnionej przez miasto platformie Open Data Services na Microsoft Azure Marketplace.

KPI w wielkim mieście

Turysta, który właśnie oddał miejski rower w punkcie, który zdawałoby się w cudowny sposób pojawił się dokładnie w tym miejscu, w którym był potrzebny, tuż obok bankomatu, spacerujący teraz po La Rambla i od niechcenia przeglądający w smartfonie rankingi najlepszych tapas barów w pobliżu, z pewnością nie zastanawia się, czy ratusz miejski spełnia wyznaczone wysokie wskaźniki efektywności. Gdyby spróbował otrzymałby zaskakującą odpowiedź: aby zwiększyć transparentność działań administracji powstało narzędzie bigov Better City Indicators, z którego korzystają pracownicy ratusza i mieszkańcy. Panel pokazuje niemal w czasie rzeczywistym 120 kluczowych wskaźników efektywności (KPI), które dotyczą zagadnień takich jak procedury administracyjne, usługi miejskie, budżet czy dane demograficzne. Rozwiązanie przetwarzające dane ze 100 systemów również działa w chmurze Microsoft Azure.

Barcelona nie wierzy w przypadek

Nowa, cyfrowa Barcelona obserwuje wszystko i wszystkich. Zbiera dane geolokalizacyjne i wiąże je z wpisami w mediach społecznościowych, analizuje trasy przejazdów rowerzystów, śledzi autobusy, żeby rozwiązać palący wszystkie wielkie miasta problem sprawnej komunikacji publicznej. Potrafi zbierać informacje ze wszystkich możliwych źródeł, gromadzić je i - przede wszystkim – analizować. Urzędnicy nie mogą się już zasłaniać niewiedzą, nie muszą podejmować intuicyjnych decyzji. Zaczęli chodzić do pracy z przyjemnością, bo przynosi ona doskonałe efekty, w dodatku mierzalne, także dzięki pozytywnym komentarzom mieszkańców w internecie.

Algorytm perfekcyjnego festiwalu

La Merce to największy doroczny festiwal odbywający się w Hiszpanii – uczestniczy w nim ok. 2 mln ludzi, a większość z nich chętnie opisuje swoje wrażenia na Facebooku czy Twitterze. Władze Barcelony zaczęły to wykorzystywać - specjalnie stworzony serwis zbiera wszystkie dane – z mediów społecznościowych, geolokalizacyjne, z urządzeń mobilnych i przetwarza je w Microsoft Azure HDInsight Service. Efekt? W kolejnych latach festiwalowe atrakcje będą jeszcze precyzyjniej dopasowane do pragnień uczestników, uczestnicy będą bardziej zadowoleni, a liczba fanów festiwalu na Facebooku wzrośnie.

Nowa era Barcelony

Dzięki rozwiązaniom Big Data i chmurze Microsoft udało się zrobić ogromny krok od przetwarzania danych do oferowania mieszkańcom i pracownikom usług opartych na danych. Można mówić o prawdziwej transformacji cyfrowej. Urzędnicy administracji miejskiej mają dostęp do wszystkich potrzebnych informacji. Miasto jest zarządzane sprawniej dzięki zaawansowanej analizie danych pochodzących w publicznych i miejskich źródeł. Mieszkańcy i turyści otrzymali nowe serwisy informacyjne, a przedsiębiorcy mogą budować rozwijać biznes na bazie infrastruktury udostępnionej przez stolicę Katalonii.

“Przygotowujemy się do nowej ery, w której dzięki wykorzystaniu Big Data będziemy mogli poprawić jakość życia ludzi, oferując im lepsze usługi i wspierając wzrost gospodarczy” - podsumowuje Lluis Sanz Marco, Dyrektor Informacji w Miejskim Instytucie Informacji Barcelony.

 • WYZWANIE BIZNESOWE

  • Podniesienie wydajności jednostek administracyjnych miasta.
  • Sprawne zbieranie i przetwarzanie danych z różnych źródeł.
  • Podniesienie jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców.
 • ROZWIĄZANIE

  • Platforma oparta o chmurę hybrydową, służąca do przechowywania i analizowania danych ustrukturyzowanych i nieustrukturyzowanych.
 • KORZYŚCI

  • Dostarczenie urzędnikom, mieszkańcom i przedsiębiorcom usług na wyższym poziomie i zapewnienie transparentności działań administracji.
  • Możliwość analizy wszystkich rodzajów danych istotnych w procesach decyzyjnych.
  • Inspiracja dla innych miast europejskich.